Pompa ciepła - zielona energia dla każdego
Czy zastanawiasz się nad zmniejszeniem kosztów ogrzewania w nowym budynku lub w ramach ekonomicznej opcji ogrzewania i ciepłej wody w domu wakacyjnym lub starszym domu? Pompa ciepła może być optymalnym rozwiązaniem – mądrą decyzją bez negatywnego wpływu na środowisko.
W porównaniu do tradycyjnych technologii, systemy grzewcze z pompami ciepła oferują znaczne oszczędności w kosztach energii elektrycznej, spełniając jednocześnie wymogi zrównoważonego wykorzystania zasobów odnawialnych. Powietrze, woda i gleba – w połączeniu z pompą ciepła zapewniają wysoki komfort cieplny w każdym domu, każdej firmie i każdym obiekcie przemysłowym. Pompy ciepła łączą w sobie komfort, oszczędność energii elektrycznej, niskie koszty eksploatacji i efektywne wykorzystanie dostępnej zielonej energii.
Historia pomp ciepła
Historia pomp ciepła sięga pierwszej połowy XIX wieku, kiedy to zdefiniowano prawo termodynamiki. Zaczęło się chyba najkrócej od słynnego zdania francuskiego naukowca i twórcy termochemii naukowej, Antoine’a Laurenta Lavoisiera:
"Nic nie jest stracone, nic nie powstaje, wszystko ulega przemianie!"
Obok innych znanych nazwisk z historii termodynamiki, takich jak Nicolas Carnot, James Prescott Joule, Lord Kelvin i Rudolf Clausius, pojawia się nazwisko fizyka Aurela Stodoły, który jako pierwszy zbudował działającą pompę ciepła w 1928 roku. Źródłem energii do jego działania była woda Jeziora Genewskiego, która ogrzewała pomieszczenia Urzędu Miasta Genewy. Wyjątkowość tego systemu grzewczego polega na tym, że jest on nadal w użyciu.
Jak dzielimy pompy ciepła
Pompy ciepła są klasyfikowane według różnych kryteriów.
Pierwszą i najbardziej podstawową jest klasyfikacja ze względu na środowisko, z którego pobierają ciepło, czyli inaczej „pozyskują energię”. Należą do nich pompy ciepła następujących typów:
W przypadku pomp ciepła powietrze-woda wprowadzono dalsze rozróżnienie:
- pompy ciepła typu monoblok
- pompy ciepła typu split
Porównanie i podstawowe różnice między pompą ciepła typu monoblok i pompą ciepła typu split można znaleźć tutaj.
W zależności od temperatury wyjścia ciepła z pompy ciepła (maksymalna temperatura wody lub temperatura powietrza, jaką pompa ciepła może dostarczyć do systemu grzewczego) mówimy o typach takich jak:
- Pompy ciepła nisko i średniotemperaturowe
- Wysokotemperaturowe pompy ciepła lub systemy grzewcze i chłodnicze.
Osobną kategorię stanowią hybrydowe pompy ciepła, w których zarówno pompa ciepła, jak i inne źródło ciepła – zwykle gazowy kocioł kondensacyjny – współpracują w systemie grzewczym.
Zalety i wady pomp ciepła
Zalety:
- Nowoczesne pompy ciepła uważane są obecnie za najczystsze i najbardziej energooszczędne źródło energii cieplnej. Podczas wytwarzania ciepła do atmosfery nie jest emitowany CO2, dzięki czemu jego praca nie ma negatywnego wpływu na środowisko. Stanowią najciekawszy wybór do ogrzewania w nowym budownictwie i przy renowacji starych domów, ale ekonomicznie opłacalne są również jako źródło ciepła w apartamentowcach czy zakładach przemysłowych.
- Przy ciągłym wzroście cen energii elektrycznej stają się one coraz ważniejsze, a okres zwrotu inwestycji początkowej ulega znacznemu skróceniu. Wykorzystując pompę ciepła jako główne źródło ciepła, przysługuje Ci tańsza taryfa za prąd, co przekłada się na dalsze oszczędności w gospodarstwie domowym.
- Obsługa pompy ciepła jest prosta i intuicyjna. Większość pomp ciepła ma już aplikację mobilną do obsługi, a możliwość zdalnego sterowania pompą ciepła jest również przydatna.
Wady:
- Błędem byłoby mówienie wyłącznie o zaletach pomp ciepła. Najbardziej znaczącą wadą przy wyborze pompy ciepła jest inwestycja początkowa. Koszt zakupu, instalacji i eksploatacji pomp ciepła jest bardzo zróżnicowany i zależy w dużym stopniu od rodzaju pompy ciepła. Należy jednak zaznaczyć, że jest to zazwyczaj inwestycja jednorazowa i ogromne znaczenie ma okres jej zwrotu, liczony dla konkretnego typu pompy ciepła.
- Wymagania dotyczące profesjonalnej instalacji: Kolejną wadą może być konieczność profesjonalnej instalacji. Większość producentów pomp ciepła jako warunek gwarancji wymaga profesjonalnej instalacji i uruchomienia.
- Kolejną wadą może być konieczność posiadania co najmniej ograniczonej przestrzeni do zainstalowania jednostki zewnętrznej lub wewnętrznej pompy ciepła. Zapotrzebowanie na miejsce jest nawet ograniczone w przypadku pomp ciepła typu grunt-woda, a czasami także w przypadku pomp ciepła typu woda-woda.
- Zwłaszcza w przeszłości poziom hałasu pomp ciepła był znaczącą wadą. Nie są to jeszcze urządzenia, które można porównać objętością np. do lodówki, ale postęp technologiczny powoli, ale skutecznie nadrabia ten mankament. Jednakże przy wyborze odpowiedniej pompy ciepła zalecamy wzięcie pod uwagę poziomu hałasu jako wartości porównawczej.