Pompa ciepła woda woda, historia zaczyna się tutaj

Zasada działania pomp ciepła, która pozwala na wykorzystanie energii cieplnej wód gruntowych lub zbiorników wodnych, nie jest nowa – początki tej koncepcji sięgają około 100 lat temu. Pompa ciepła od Aurel Stodoła, która działa w ratuszu Genewy od 1928 roku, zapoczątkowała nowy etap w zrównoważonym wykorzystaniu zasobów naturalnych. To właśnie ta pompa ciepła działa na zasadzie woda-woda, a źródłem ciepła jest woda Jeziora Genewskiego. Oprócz wód gruntowych i niezamarzniętych zbiorników wodnych, jako źródło energii dla tego typu pomp ciepła można wykorzystać również wodę techniczną, która została już wykorzystana na przykład do celów chłodnictwa przemysłowego.

Ak woda przekazuje ciepło wodzie

Pompa ciepła do wody - podstawowa zasada działania pompy ciepła typu woda-woda jest bardzo podobna do pompy ciepła typu grunt-woda. Źródłem ciepła są wody gruntowe lub powierzchniowe, a system opiera się na obiegu z punktem poboru wody, pompą ciepła i punktem powrotnym schłodzonej wody użytkowej.

Rysunek dystrybucji pompy ciepła i konwersji ciepła.

W praktyce wygląda to tak: Ze studni pompowana jest woda, która służy jako nośnik ciepła o niskiej temperaturze. Energia cieplna jest przekazywana w pompie ciepła, a zużyta woda jest następnie zwracana do środowiska naturalnego poprzez drugą studnię infiltracyjną w pobliżu miejsca wydobycia. Podobnie wygląda sprawa z rzeką lub jeziorem. Cały system jest wydajny i przyjazny dla środowiska, ponieważ woda gruntowa ma zdolność utrzymywania stałej temperatury przez cały rok. Jednakże eksploatacja takiego systemu wymaga zezwolenia właściwego organu odpowiedzialnego za rzekę lub w przypadku zbiornika – właściciela. Przy wykorzystaniu energii geotermalnej z wód podziemnych należy uwzględnić brzmienie ustawy Prawo wodne, gdyż odwierty źródłowe i magazynujące muszą znajdować się w tym samym poziomie wodonośnym.

Ten typ pompy ciepła nadaje się do stosowania na terenach w pobliżu dużych zbiorników wodnych lub rzek, a także w miejscach o wyższym zwierciadle wód gruntowych. Choć nasze wymagania sprawiają, że nadaje się ona jedynie do budynków o średnich i wysokich wymaganiach energetycznych, pompa ciepła typu woda-woda jest bardzo efektywną metodą wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Jednakże pompa ciepła typu woda-woda jest bardzo efektywnym sposobem wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Oferuje bardzo wydajne ogrzewanie i produkcję ciepłej wody w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Oprócz funkcji grzania taka pompa ciepła może zapewnić przyjemne chłodzenie także w trybie odwrotnym i docelowo chronić Twój portfel.

Schemat działania pompy ciepła typu woda-woda.

Zalety i wady pomp ciepła typu woda-woda

Bardziej wyrafinowany system operacyjny tego typu pomp ciepła może nagrodzić Cię wysoką wydajnością.

Zalety:

  • Najwyższy współczynnik ogrzewania spośród wszystkich typów pomp ciepła
  • Możliwość wykorzystania ciepła odpadowego z wody w zakładach przemysłowych
  • Mniejsze zapotrzebowanie na miejsce w porównaniu z kolektorami gruntowymi do podgrzewania wody gruntowej

Wady:

  • Ich zastosowanie wiąże się wyłącznie z obecnością wód gruntowych lub większych zbiorników wodnych lub strumieni.
  • Wyższe wymagania i koszty konserwacji ze względu na zastosowanie większej liczby pomp i filtrów do wód gruntowych lub powierzchniowych.
  • Większe zużycie poszczególnych elementów całego systemu.