Pompa ciepła w starym domu

Pompa ciepła jest obecnie pierwszym wyborem w przypadku energooszczędnego ogrzewania budynków, zwłaszcza nowych. Pytanie jednak brzmi, co ze stosowaniem pomp ciepła w starszych budynkach, które często mają problemy z izolacją i wykorzystują jako główne źródło ciepła kotły na paliwo stałe, gazowe kotły kondensacyjne lub kotły elektryczne. Odpowiedzi jest więcej.

Główną rolę odgrywa jakość izolacji

Skuteczna renowacja starego budynku oznacza ocieplenie elewacji zewnętrznej, wymianę okien, ocieplenie stropu i wiele innych modyfikacji konstrukcyjnych. Przydatność instalacji pompy ciepła w starym domu jest uwarunkowana niskimi stratami energii, które można osiągnąć tylko dzięki wysokiej jakości izolacji i całkowitej renowacji. Przed rozważeniem pompy ciepła, ale w zasadzie każdego rodzaju ogrzewania dla starego domu, dobrym pomysłem jest poznanie strat ciepła budynku i rozważenie audytu energetycznego.

Pompa ciepła w starym domu z grzejnikami - to może się udać

Większość starszych budynków ogrzewana jest za pomocą grzejników i kotłów na paliwo stałe. Rury grzewcze i powierzchnia grzewcza grzejników mogą zapewnić gradient temperatury* w systemie wynoszący 55/45 °C, co jest wystarczające dla średniotemperaturowych pomp ciepła. Warto jednak znać wspomniane już straty ciepła, aby praca pompy ciepła była efektywna i przede wszystkim uzasadniona ekonomicznie. Ogólnie rzecz biorąc, system dystrybucji ciepła powinien odpowiadać systemowi grzewczemu. Jeżeli grzejniki istnieją, ale straty ciepła są większe, istnieje możliwość, że ich powierzchnia grzewcza nie będzie wystarczająca do pokrycia potrzeb grzewczych budynku i konieczna będzie regulacja lub wymiana starych grzejników na nowe – o większej powierzchni grzewczej.

Jeśli z różnych powodów chcesz lub musisz zatrzymać w starym domu stare grzejniki o małej powierzchni grzewczej, musisz spodziewać się wyższych wymagań dotyczących temperatury powierzchni i zasilania, a także wyższej temperatury na wylocie z pompy ciepła. Jest to w zasadzie możliwe, ale może oznaczać większą inwestycję, a co za tym idzie, wyższe koszty eksploatacji wysokotemperaturowej pompy ciepłaJeśli w starym domu lub w jego pobliżu znajduje się przyłącze gazowe lub funkcjonalny kocioł na paliwo stałe, rozwiązaniem może być ogrzewanie hybrydowe, w którym ogrzewanie zapewniane jest głównie przez staje się pompa ciepła i inny dwuwartościowy dodatek do ogrzewania. Systemy te uzupełniają się wzajemnie w zależności od zewnętrznych warunków termicznych i efektywności energetycznej. Praca takiego systemu grzewczego jest w pełni automatyczna i nie wymaga zwiększonych wymagań eksploatacyjnych.

Podsumowując, pompa ciepła do starego domu zdecydowanie pasuje. Rozwiązań jest wiele, jednak wszystkie wymagają minimalnych strat ciepła do budynku. W przypadku niskotemperaturowej lub średniotemperaturowej pompy ciepła optymalnym rozwiązaniem jest wymiana grzejników na duże elementy grzejne lub przejść na ogrzewanie podłogowe lub sufitowe, co może lepiej zapewnić transport ciepła w pomieszczeniu, a pompa ciepła będzie pracować wydajniej. Na końcu każdej decyzji najważniejszy powinien być zadowalający komfort cieplny i możliwie najniższe koszty ogrzewania.

Pompa ciepła dla starego domu może się opłacić.