Pompa ciepła powietrze woda
Ten typ pompy ciepła jest najpowszechniejszy i jednocześnie najbardziej pożądany w naszych warunkach klimatycznych ze względu na stosunek ceny do wydajności. Źródłem ciepła jest powietrze z otoczenia lub ewentualnie „ciepło odpadowe” z budynków lub produkcji przemysłowej. Zaletami pomp ciepła powietrze-woda są małe wymagania przestrzenne, łatwy montaż i bezproblemowa konserwacja.
Do działania nie potrzebujesz dużej powierzchni ziemi ani przestrzeni wokół domu. Kilku producentów pomp tego typu może pochwalić się modelami o niskim poziomie hałasu, a przy prawidłowej instalacji na pewno nie będziesz mieć problemów z sąsiadami z powodu hałasu jednostki zewnętrznej. Dużą zaletą jest możliwość pracy w trybie rewersyjnym, a latem pełnią funkcję chłodzącą.
Znajdują zastosowanie w ciepłownictwie i produkcji ciepłej wody użytkowej jako niskotemperaturowe pompy ciepła o maksymalnej temperaturze wody 65°C, ale także jako wysokotemperaturowe pompy ciepła, które mogą dostarczyć do instalacji grzewczej ciepłą wodę o temperaturze 80-85°C. system. Tryb biwalentny, który zapewnia dodatkowe ogrzewanie elektryczne, jeśli pompa ciepła nie jest w stanie zapewnić wystarczającego ogrzewania za pomocą własnej sprężarki, jest w przypadku tych pomp ciepła niemal oczywistością. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku ekstremalnych temperatur zewnętrznych lub zwiększonego zapotrzebowania na podgrzewanie wody.
Pompa ciepła woda powietrze produkowana jest jako pompa ciepła typu monoblok lub split.
W porównaniu do pomp ciepła typu grunt-woda czy woda-woda, początkowa inwestycja w tego typu pompę ciepła jest niższa, a wieloletnia eksploatacja, która przy odpowiedniej konserwacji może z łatwością osiągnąć 20 lat, gwarantuje szybszy zwrot kosztów.
Sekrety pomp ciepła powietrze - woda - zasada działania
Jak działa pompa ciepła powietrze-woda? Podstawową zasadą jest przekazywanie energii cieplnej przez ciecz, która ma wyjątkowo niską temperaturę parowania. Proces ten, który na pierwszy rzut oka wydaje się skomplikowany, ale w rzeczywistości jest bardzo prosty i wydajny, odbywa się w obiegu zamkniętym jednostki pompy ciepła. Parownik, sprężarka, skraplacz i zawór rozprężny cyklicznie „transportują” niską energię potencjalną powietrza zewnętrznego na wyższą energię cieplną, która może zostać wykorzystana w procesie ogrzewania. Proces ten wyjaśniono bardziej szczegółowo tutaj.
W ten sposób pompa ciepła powietrze-woda może uzyskać z powietrza zewnętrznego temperaturę do 80°C, czyli na przykład tylko 5°C. Aby jednak proces ten był możliwy, do układu należy dostarczyć dodatkową energię – zwykle elektryczną. Jednakże ilość energii elektrycznej zużywanej i wymaganej do działania pompy ciepła jest znacznie mniejsza niż ilość wytwarzanej energii cieplnej.
Zależność pomiędzy wytworzoną energią cieplną a zużytą energią elektryczną wyraża COP - współczynnik wydajności. Im wyższy jest ten współczynnik, tym mniej energii elektrycznej zużywa pompa i tym więcej oszczędności oferuje Twojemu portfelowi.
Zalety i wady pomp ciepła powietrze-woda
O zaletach pomp ciepła, ale z pewnością także o poszczególnych wadach można by pisać więcej, ale podsumujmy te podstawowe:
Zalety:
- Łatwa i szybka instalacja
- Niewielkie wymagania przestrzenne
- Niskie koszty inwestycyjne w porównaniu do pomp ciepła typu grunt-woda i woda-woda
- Niskie koszty operacyjne
- Możliwość ogrzewania, ciepłej wody użytkowej i chłodzenia
- Pompa ciepła znajduje zastosowanie w domu jednorodzinnym w nowym budynku, ale także jako źródło ciepła dla starego domu.
Wady:
- Najprawdopodobniej nie będziesz instalował pompy ciepła samodzielnie, ale będziesz potrzebować specjalisty lub firmy, która zainstaluje pompę ciepła, uruchomi ją i regularnie konserwuje. Tylko w ten sposób można uniknąć niepotrzebnego skrócenia żywotności i dodatkowych kosztów.
- Wyższe zużycie energii elektrycznej (20-30%) niż w przypadku pomp ciepła typu grunt-woda
- Wyższy poziom hałasu jednostki zewnętrznej
- Słabsza wydajność w niskich temperaturach
- W porównaniu do pomp ciepła typu grunt-woda, częstsze kontrole serwisowe