Pompa ciepła powietrze powietrze

Pompa ciepła powietrzna jest stosunkowo niedrogim i bardzo efektywnym systemem ogrzewania wnętrz budynków. Źródłem ciepła jest powietrze zewnętrzne i jest to pierwszy wybór w miejscach, które wymagają szybkiego i ekonomicznego ogrzewania bez konieczności podgrzewania ciepłej wody. Z tego powodu pompy ciepła powietrze-powietrze są ciekawym rozwiązaniem do ogrzewania domów letniskowych, mieszkań czy biur, gdzie do przygotowania ciepłej wody użytkowej wykorzystywane jest osobne źródło ciepła.

Pompy ciepła powietrze-powietrze oferują zarówno opcje ogrzewania, jak i chłodzenia i są popularne ze względu na wysoką wydajność oraz szybką i łatwą instalację.

Powietrzna pompa ciepła, zasysająca zimne powietrze i przekształcająca je w ciepłe.

 

Jak działa pompa ciepła powietrzna

Pompa ciepła powietrzna zasada działaniaa zwłaszcza atrakcyjność ich szybkiego i bardzo wydajnego ogrzewania, leży w prostocie ich systemu. Jednostka zewnętrzna pompy ciepła pobiera ciepło z otaczającego powietrza i przekazuje je czynnikowi chłodniczemu, który nagrzewa się i zamienia w parę. Sprężarka go spręża i podgrzewa do wyższego poziomu. Ogrzany czynnik chłodniczy przechodzi następnie przez wymiennik ciepła, przez który za pomocą wentylatora wdmuchuje się do wnętrza gorące powietrze. Szybkość, a przede wszystkim wysoką wydajność tego systemu grzewczego zapewnia bezpośredni wtrysk ciepłego powietrza do pomieszczenia, bez konieczności przygotowania ciepłej wody i późniejszej dystrybucji przez instalację grzewczą. Energia elektryczna wykorzystywana jest wyłącznie do napędzania sprężarki, a przy zużyciu 1 kW energii elektrycznej pompa ciepła powietrze-powietrze może wytworzyć od 5 do 5,5 kW ciepła. Pełni przede wszystkim funkcję klimatyzatora i grzeje lub chłodzi w zależności od potrzeb.

Schemat działania pompy ciepła powietrze-powietrze.

Zalety i wady pomp ciepła powietrze-powietrze

Powietrzna pompa ciepła należą do najtańszych systemów grzewczych. Jakie są jednak ich zalety i wady w porównaniu z innymi typami pomp ciepła?   

Zalety:

  • Niskie koszty nabycia
  • Szybki i łatwy montaż
  • Ogrzewanie i chłodzenie w jednym
  • Dodatkowe zastosowania jako osuszacze lub jonizatory

Wady:

  • Bez opcji podgrzewania ciepłej wody
  • Przy wyższej mocy - wyższy poziom hałasu
  • Ograniczona liczba jednostek wewnętrznych na jednostkę zewnętrzną
  • Nie nadaje się do obszarów z dużą liczbą pomieszczeń
  • W przypadku bardzo niskich temperatur zewnętrznych należy wziąć pod uwagę zapasowe źródło ciepła