Pompa ciepła i kocioł gazowy. Czy to działa razem?

Wspólnym elementem takiego systemu ogrzewania wody jest także dodatkowy korpus do ogrzewania elektrycznego, możliwość połączenia z fotowoltaiką lub wygodne zdalne sterowanie za pomocą aplikacji na telefon komórkowy.

Pompa ciepła i kocioł gazowy. Dwa źródła ciepła oraz różne technologie. Ogrzewanie gazowe nadal jest powszechnie stosowane w systemach centralnego ogrzewania, natomiast pompy ciepła dominują w nowo powstających budynkach, gdzie brak możliwości podłączenia do gazu.

W tym artykule nie będziemy oceniać pojedynku piec gazowy czy pompa ciepła? . Zastanowimy się raczej, czy połączenie tych dwóch "rywali" może być efektywne?

 

 

Technologia hybrydowa, na której opierają się takie systemy grzewcze, wykorzystuje główne zalety obu urządzeń. Pompa ciepła jest najbardziej efektywna w okresach przejściowych, takich jak wiosna lub jesień, zwłaszcza w temperaturach powyżej zera. Natomiast kocioł gazowy osiąga najwyższą efektywność, gdy pompa ciepła zaczyna tracić na wydajności. Nie oznacza to, że pompa ciepła ma problemy z ogrzewaniem w niższych temperaturach. Jednakże wraz ze spadkiem temperatury, zużycie energii przez pompę ciepła znacznie wzrasta, a przy mrozach poniżej -10 stopni C pompa ciepła może znajdować się w niekorzystnej sytuacji w porównaniu z ogrzewaniem gazowym.

Podstawowym źródłem ciepła w ogrzewaniu hybrydowym jest pompa ciepła. Podczas ekstremalnie niskich temperatur na zewnątrz, kiedy wydajność pompy ciepła maleje, gazowy kocioł kondensacyjny zostaje włączony.

W trakcie działania hybrydowego systemu, który składa się z pompy ciepła i gazowego kotła kondensacyjnego, sterownik operuje na podstawie danych dotyczących temperatury wewnętrznej i zewnętrznej, a także aktualnych cen energii elektrycznej i gazu. Na tej podstawie układ elektroniczny automatycznie ocenia, który system grzewczy będzie bardziej efektywny w danych warunkach.

Taka współpraca pompy ciepła i kotła kondensacyjnego ma zastosowanie zwłaszcza przy modernizacji starszych domów z istniejącym ogrzewaniem gazowym. Oznacza to oszczędność kosztów rzędu 30% w porównaniu z ogrzewaniem wyłącznie gazowym.

Hybrydowy system grzewczy to także jedna z odpowiedzi na pytanie, czy warto zastąpić kocioł gazowy pompą ciepła. W przypadku ogrzewania hybrydowego można korzystać z zalet obu źródeł ciepła.

Kocioł gazowy z bojlerem w domu.