Pompa ciepła do mieszkania
Pompy ciepła kojarzą się przede wszystkim z niskoenergetycznymi nowymi budynkami lub ogrzewaniem domów jednorodzinnych. Ale co z ich zastosowaniem w mieszkaniach lub apartamentowcach?
Ogrzewanie mieszkania pompą ciepła do niedawna uznawane było za nieefektywne. Jednak stały rozwój rynku pomp ciepła i rosnące koszty energii otwierają nowe możliwości wykorzystania wydajności pompy ciepła nawet w mniejszych pomieszczeniach mieszkalnych. Oprócz oszczędności finansowych, pompy ciepła w mieszkaniu oferują niezwykle wydajne, niezależne i szybkie ogrzewanie lub przygotowanie ciepłej wody, bez typowych ograniczeń centralnego zaopatrzenia w ciepło.
Pompę ciepła można wykorzystać na różne sposoby w samodzielnym mieszkaniu. Oto dwie najczęstsze opcje:
Prostym rozwiązaniem bez konieczności modyfikacji budynku jest pompa ciepła dla jednostki mieszkalnej, do podgrzewania wody ze zintegrowanym zasobnikiem. Takie pompy ciepła pobierają ciepło z powietrza w pomieszczeniu i efektywnie wykorzystują je do podgrzania wody w mieszkaniu. Istnieją modele o różnej pojemności, którą możesz wybierać w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym lub rzeczywistego zapotrzebowania na ciepłą wodę.
Zalety tego rozwiązania:
- Szybka i łatwa instalacja
- Bez modyfikacji budynku
- Wysoka wydajność
- Podgrzewanie wody do 70°C
- Pomaga pozbyć się wilgoci z otoczenia
Wady:
- Wymagania przestrzenne 1-2 m2 w oddzielnym pomieszczeniu
- Powietrze w pomieszczeniu jest chłodzone przez działanie pompy ciepła
- W miejscu instalacji pompy ciepła musi być zapewnione zasilanie w wodę i energię elektryczną.
Druga opcja, nieco bardziej wyrafinowana, polega na wykorzystaniu pompy ciepła do ogrzewania domu. Zakładamy, że pompa ciepła nie zakłóca istniejącej instalacji grzewczej. Decydując się na tę metodę, należy rozważyć montaż jednostki ściennej wewnętrznej w każdym pomieszczeniu, a także zarezerwować miejsce na jednostkę zewnętrzną. System ten opiera się na zasadzie powietrze-powietrze, w której ciepło pobierane ze środowiska zewnętrznego jest wykorzystywane bezpośrednio do ogrzewania powietrza w domu.
Zalety:
- Łatwa instalacja
- Szybkie i bardzo wydajne ogrzewanie
- Możliwość chłodzenia w miesiącach letnich
- Niezależność od centralnego źródła ciepła
- Dostępność różnych rozwiązań konstrukcyjnych dla jednostek wewnętrznych
Wady:
- Potrzeba ingerencji konstrukcyjnej w fasadę domu podczas instalacji jednostki zewnętrznej - wymagana jest zgoda pozostałych właścicieli lub zarządcy budynku.
- Wysoki poziom hałasu jednostki zewnętrznej, szczególnie w miesiącach letnich w trybie chłodzenia - nie nadaje się do instalacji w pobliżu okien
- Możliwe komplikacje w przypadku konieczności zlokalizowania wielu jednostek wewnętrznych
- Używać tylko do ogrzewania/chłodzenia
W poszukiwaniu wydajnych i przyjaznych środowisku rozwiązań grzewczych coraz większe znaczenie zyskują pompy ciepła. Domy wielorodzinne stanowią idealne miejsce do zastosowania pomp ciepła, ponieważ niezbędne inwestycje można rozłożyć na kilka stron. To wspólne finansowanie nie tylko zmniejsza ryzyko finansowe dla poszczególnych osób, ale także ułatwia dostęp do wysokiej jakości i wydajnych systemów pomp ciepła. Kolejną zdecydowaną zaletą jest natychmiastowa oszczędność kosztów ogrzewania. Pompy ciepła wykorzystują do wytwarzania ciepła odnawialne źródła energii, takie jak powietrze, woda lub energia geotermalna, dzięki czemu są znacznie tańsze w eksploatacji niż tradycyjne metody ogrzewania. Oszczędności te mają bezpośredni wpływ na mieszkańców i pomagają obniżyć koszty eksploatacji budynku w dłuższej perspektywie.