Pompa ciepła do grzejników lub centralnego ogrzewania
Pompa ciepła to zaawansowane urządzenie, które działa na zasadzie wymiany ciepła i może pobierać ciepło z naturalnego środowiska powietrza, gruntu lub wody w celu wykorzystania go do ogrzewania, podgrzewania wody użytkowej lub, w trybie odwrotnym, do wydajnego chłodzenia.
Większość pomp ciepła działa najlepiej z typami ogrzewania dużych powierzchni, takimi jak systemy podłogowe, sufitowe i ścienne. Temperatura robocza tych systemów grzewczych wynosi około 35°C i są one ogólnie określane jako niskotemperaturowe pompy ciepła lub niskotemperaturowe systemy grzewcze. Są one idealne do nowo budowanych domów i systemów grzewczych, w których ich stosunkowo niska temperatura wylotowa jest wystarczająca.
Pompa ciepła jaką temperatura na grzejniki?
Jednak duża grupa składa się z systemów grzewczych, w których występują wyższe wymagania dotyczące ciepłej wody, zarówno jako źródła ciepła do ogrzewania, jak i ciepłej wody użytkowej. Grupa ta obejmuje również ogrzewanie grzejnikami, które zwykle mają temperaturę obiegu od 50 do 85°C. Mówimy tu głównie o starszych domach lub budynkach z istniejącym centralnym ogrzewaniem. Tutaj, w przypadku renowacji lub zmiany metody ogrzewania, niskotemperaturowe pompy ciepła nie są już wystarczające i, w zależności od wymagań dotyczących temperatury wody wyjściowej, rozważane są średniotemperaturowe (do 65°C) lub wysokotemperaturowe pompy ciepła o średniej temperaturze wody do 85°C.
Starsze grzejniki charakteryzują się stosunkowo niewielką powierzchnią grzewczą, przez co konieczna jest wyższa temperatura wody w takim układzie, ale wynika to również z ich podłączenia do konwencjonalnych źródeł ogrzewania - gazowych kotłów kondensacyjnych lub kotłów na paliwa stałe. Nowoczesne grzejniki wielkopowierzchniowe nie wymagają szczególnych wymagań i bezproblemowo współpracują z większością pomp ciepła przy niższych temperaturach.
Połączenie pompy ciepła i grzejników lub pompy ciepła do centralnego ogrzewania jest w większości przypadków kwestią starszych domów lub renowacji, a skuteczność tego połączenia zależy od kilku czynników.
Straty ciepła w domu są decydujące, a to z kolei jest bezpośrednio związane z jakością izolacji, liczbą pięter, stanem okien, drzwi czy poddaszy. Równie ważny jest stan techniczny kanałów grzewczych, ich długość w budynku, a tym samym wymagania ciśnieniowe całego systemu. Z możliwościami wyższego podgrzewania wody przez pompę ciepła ściśle związana jest również jej cena, dlatego wybór pompy ciepła do grzejników to wyzwanie dla eksperta - projektanta, który jest w stanie zaprojektować cały system grzewczy pompy ciepła z grzejnikami tak, aby inwestycja miała realny i satysfakcjonujący zwrot.
Czy pompa ciepła do grzejników się opłaca? Jaką pompę ciepła wybrać?
Planując nowy budynek z bilansem energetycznym zgodnym z obowiązującymi przepisami budowlanymi, pompa ciepła jest niemal koniecznością.
Jeśli jednak kupisz lub wyremontujesz istniejący budynek z ogrzewaniem grzejnikowym, często wiąże się to z wyższymi kosztami modyfikacji, a czasem także stałej eksploatacji. Niemniej jednak w większości przypadków pompa ciepła jest właściwym wyborem i alternatywą, którą należy poważnie rozważyć. Ponadto wsparcie rządowe w formie dotacji może sprawić, że wybór „systemu pompy ciepła i grzejników” będzie mniej wymagający ekonomicznie, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.
Najpopularniejszym i najbardziej opłacalnym rozwiązaniem dla grzejników jest pompa ciepła powietrze-woda. Inne typy pomp ciepła wiążą się z wyższymi inwestycjami początkowymi lub kosztami eksploatacji lub nie zapewniają odpowiedniego rodzaju ogrzewania.