Pompa ciepła do basenu - luksus czy ekonomia
W ostatnich latach pompy ciepła przeżyły znaczny rozkwit i postęp technologiczny. Oszczędności i przyjazny dla środowiska sposób pozyskiwania ciepła z odnawialnych źródeł energii pozwoliły, aby pompy ciepła zadomowiły się niemal we wszystkich obszarach, w których występuje zapotrzebowanie na ogrzewanie lub chłodzenie.
Jeszcze nie tak dawno basen w domu jednorodzinnym był synonimem luksusu i automatycznie wysokich kosztów eksploatacji. Dzięki pompom ciepła pływanie w basenie stało się coraz popularniejszym i tańszym rozwiązaniem, pozwalającym całej rodzinie cieszyć się własnym basenem przez cały rok lub przynajmniej przez dłuższy okres sezonu. Jaką rolę odgrywa tutaj pompa ciepła? Odgrywa bardzo kluczową rolę.
Pompa ciepła do basenu może pobierać ciepło z otoczenia, zwykle z powietrza zewnętrznego, i efektywnie wykorzystywać je do podgrzewania wody w basenie. Pompa ciepła do basenu nie podgrzeje całkowicie wody bez żadnych kosztów, ale może dostarczyć od 4 do 5 kWh energii cieplnej na każdą 1 kWh zużytej energii elektrycznej. Oznacza to oszczędność od 60% do 80% na ogrzewaniu wody w basenie przy normalnym użytkowaniu.
Kwestia ogrzewania basenu jest dość złożona i należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Generalnie jednak obowiązuje prosta zasada: im większe straty ciepła, tym wyższe koszty eksploatacji pompy ciepła. Z tego powodu decydując się na zakup lub budowę basenu warto zastanowić się, w jaki sposób można zabezpieczyć basen przed działaniem czynników atmosferycznych. Problem ten częściowo eliminuje się, jeśli jest to basen kryty, w którym komfort cieplny można osiągnąć bez większych wahań temperatury w ciągu roku.
Jakiej pompy ciepła użyć do podgrzewania wody w basenie?
Jeśli rozważamy pompę ciepła, która będzie ogrzewać tylko wodę w basenie, wybór pompy ciepła dla basenu ma wpływ:
- Rozmiar basenu - objętość wody
- Lokalizacja basenu i zyski ciepła (strona nasłoneczniona/zacieniona, strona nawietrzna/zawietrzna, lokalizacja, basen naziemny lub zakopany...)
- Szacowane straty ciepła
Ciekawym i ekonomicznym rozwiązaniem do podgrzewania wody basenowej są inwerterowe pompy ciepła. Dzięki inwerterowi pompa ciepła do basenu może stale utrzymywać zadaną temperaturę wody w basenie poprzez zmniejszenie prędkości sprężarki, bez przestojów i restartów. Oznacza to, że nie występuje zwiększone zużycie i gwałtowny wzrost zużycia energii przez pompę ciepła.
Jeżeli oprócz basenu pompa ciepła będzie odpowiadać również za ogrzewanie i ciepłą wodę w gospodarstwie domowym domu jednorodzinnego, straty ciepła basenu i domu oraz mocniejszy typ pompy ciepła muszą być branym pod uwagę. Odpowiednia pompa ciepła do basenu musi uwzględniać wszystkie powyższe czynniki, a wyspecjalizowane firmy z pewnością pomogą w wyborze konkretnego modelu.