Jakiej pompy ciepła potrzebuję?

Jeśli zdecydowałeś się na inwestycję w pompę ciepła, to już dokonałeś właściwego pierwszego wyboru. Drugą, nie mniej ważną decyzją, jest wybór pompy ciepła o wydajności optymalnej do wielkości domu. Wybór odpowiedniej pompy ciepła zależy od kilku czynników i wymaga odpowiedniej uwagi. Decydujący wpływ na dobór optymalnej wydajności pompy ciepła mają straty ciepła, liczba domowników oraz to, czy jest to nowy budynek pasywny, czy starszy dom jednorodzinny. Na proces selekcji wpływa także wielkość ogrzewanej powierzchni, ilość pięter, jakość okien, izolacja oraz obecność w obiekcie innego systemu grzewczego. Kluczowe znaczenie ma także wykorzystywanie pompy ciepła wyłącznie do ogrzewania, chłodzenia lub wytwarzania ciepłej wody.

Przykładowo, jeśli zastanawiamy się nad inwestycją w ogród lub kryty basen, który będzie częścią ogrzewanej powierzchni domu, wymagania dotyczące odpowiedniej wydajności pompy ciepła będą oczywiście wyższe. Koszt pompy ciepła również rośnie wraz z jej wydajnością.

Oprócz wymienionych powyżej wymagań technicznych dotyczących pompy ciepła, należy wziąć pod uwagę również inne czynniki, które mogą mieć wpływ na wybór konkretnego typu. Ważna jest także wielkość i dopasowanie ich umiejscowienia do powierzchni wymaganej przez jednostkę zewnętrzną lub wewnętrzną, odległość pompy ciepła od sąsiadów oraz poziom hałasu podczas jej pracy.

Jakie są straty ciepła w domu?

Straty ciepła domu wskazują, ile ciepła ucieka do otoczenia w danym czasie i zawsze zależą od temperatury zewnętrznej. Należy pamiętać, że nie jest to wartość stała. Im niższa temperatura zewnętrzna, tym większe straty ciepła z budynku i odwrotnie. Przeliczenie odbywa się w tabeli w oparciu o temperaturę zewnętrzną w zależności od wysokości lub, prościej, w oparciu o konkretną lokalizację - właściwość Twojego budynku. Straty ciepła wynikają z przenikania ciepła przez konstrukcje budynku, okna, wentylację oraz straty ciepła w ciepłej wodzie systemu grzewczego. Wskazane jest powierzenie obliczeń strat ciepła w domu projektantowi lub specjaliście ds. energetyki, ale w przypadku nowych budynków liczba ta jest zwykle uwzględniana w dokumentach projektowych.

Ile kW pompy ciepła będę potrzebować?

Wydajność pompy ciepła powinna odpowiadać około 80% strat ciepła budynku przy najniższej temperaturze obliczeniowej. Aby to zilustrować, posłużmy się przykładem: Nowo wybudowany bungalow o ogrzewanej powierzchni 180 m2 i temperaturze obliczeniowej -15°C. Na przykład w tym nowym budynku straty ciepła wynoszą 8 kW. Jeśli chcemy pokryć około 80% strat ciepła, optymalna byłaby pompa ciepła o mocy około 6 do 6,4 kW. Przewymiarowanie wydajności pompy ciepła może wydawać się optymalne w sytuacjach typu „gdyby było to w pewnym momencie potrzebne”, ale jest odwrotnie. Oprócz konieczności płacenia za wyższą moc, może to powodować nieuzasadnione częste włączanie i wyłączanie sprężarki w przypadku nadmiernej mocy. Żywotność sprężarki pompy ciepła jest ustalona na określoną liczbę cykli przełączania i w tym przypadku może to niepotrzebnie prowadzić do skrócenia jej żywotności, a tym samym funkcjonalności pompy ciepła.

Z bardziej precyzyjną odpowiedzią na pytanie: Jakiego rodzaju pompy ciepła potrzebuję? Każda specjalistyczna firma chętnie Ci doradzi. Pamiętaj jednak, aby zapoznać się z kilkoma ofertami, kierować się zdrowym rozsądkiem i własnym portfelem, aby dokonać właściwego wyboru pompy ciepła i faktycznie zaoszczędzić pieniądze.

Ilustracja kilku typów i rodzajów pomp ciepła.