Gdzie umieścić i jak podłączyć pompę ciepła.

Umieszczenie i podłączenie pompy musi spełniać szereg wymagań technicznych, funkcjonalnych i przede wszystkim estetycznych.

Właściwa orientacja i rozmieszczenie pompy ciepła na nieruchomości.

Decyzję o lokalizacji pompy ciepła oraz informację o wszelkich szczegółach z tym związanych należy poprzedzić faktycznym zakupem. Pozwala to uniknąć dodatkowych kosztów i uniknąć ewentualnych improwizacji w projekcie lub dostosowań do istniejących budynków.

Pamiętaj, że inwestycja w pompę ciepła jest decyzją długoterminową i jest ściśle powiązana z Twoim komfortem cieplnym i ogólną jakością życia.

W tym kontekście ważne jest również zwrócenie uwagi na warunki montażu podane przez producenta, które mogą się różnić w zależności od rodzaju lub modelu pompy ciepła. W przypadku jednostki wewnętrznej z pompą ciepła typu monoblok można liczyć na pomieszczenie gospodarcze bez specjalnych wymagań, w przypadku pomp ciepła typu split jest to bardziej skomplikowane, gdyż tutaj należy uwzględnić wentylację pomieszczenia i wymagane uzdatnianie powietrza. System wentylacji jest obowiązkowy, ponieważ przewody jednostki wewnętrznej zawierają czynnik chłodniczy, który w przypadku wycieku należy bezpiecznie odprowadzić z części mieszkalnej domu.

W przypadku jednostki zewnętrznej ważne jest, aby miejsce montażu było stabilne i zabezpieczone, a jednocześnie łatwo dostępne w celu konserwacji i nie ograniczające funkcjonalności urządzenia.

Należy unikać narożników, zamkniętych przestrzeni i bliskości ścian domu w pobliżu pomieszczeń przeznaczonych do wypoczynku i rekreacji. Bliskość drzew i krzewów liściastych może być szkodliwa, podobnie jak wysoki poziom kurzu na nieutrzymywanych ścieżkach lub innych możliwych źródłach zanieczyszczenia powietrza.

Jednostka zewnętrzna powinna być zainstalowana na solidnym betonowym fundamencie pod pompą ciepła, oddzielonym od budynku. Nie należy zapominać, że praca jednostki zewnętrznej powoduje powstawanie skroplin, które w idealnym przypadku należy odprowadzić do rury spustowej lub kanalizacji burzowej lub w inny sposób zapobiec ich gromadzeniu się w pobliżu fundamentów domu. Jeśli urządzenie jest zawieszone na ścianie lub innej konstrukcji nośnej, należy zabezpieczyć urządzenie za pomocą cichych bloków lub gumowych podkładek, aby zapobiec przenoszeniu wibracji. Z tego samego powodu nie zaleca się umieszczania pompy na dachu ani wieszania jej na ścianie domu.

Równie ważnym czynnikiem wpływającym na prawidłową lokalizację pompy ciepła jest poziom hałasu jednostki zewnętrznej. Z uwagi na zachowanie zalecanych odległości montażowych od sąsiadów, otaczających je okien i innych urządzeń, poziom ciśnienia akustycznego w odległości dwóch metrów od ściany domu (tzw. chroniona przestrzeń zewnętrzna budynków) nie powinien w okresie użytkowania przekraczać 50 dB. w dzień i 40 dB w nocy. Minimalne odległości od otaczających budynków można obliczyć na podstawie mocy akustycznej konkretnego modelu pompy ciepła.

Schemat okablowania pompy ciepła jest ogólnie dostępny w Internecie, ale nie dotyczy wszystkich typów i modeli pomp ciepła. Montaż, łącznie z okablowaniem elektrycznym pompy ciepła, najlepiej pozostawić profesjonalistom. Sprzedawca pomp ciepła zazwyczaj oferuje również montaż, dzięki czemu można uniknąć ewentualnych komplikacji przy ubieganiu się o gwarancję lub problemów związanych z brakiem doświadczenia i wiedzy w tego typu działalności.

Podłączenie pompy ciepła i sprawdzenie jej działania.