Fotowoltaika i pompa ciepła - Przyszłość ogrzewania?
Energię słoneczną, ciepło z ziemi, powietrza i wody – mamy ją w darze i od nas zależy, jak ten dar wykorzystamy. To może być początek fascynującej dyskusji, w której stawka jest bardzo wysoka. Zarówno pompa ciepła i fotowoltaika wykorzystują pierwotne odnawialne lub, z ludzkiego punktu widzenia, niewyczerpane źródła energii. Pompy ciepła mogą efektywnie wykorzystywać energię cieplną z powietrza, wody i ziemi, natomiast fotowoltaika przekształca energię słoneczną w energię elektryczną.
Największą słabością pompy ciepła i w zasadzie granicą jej funkcjonalności jest energia elektryczna. Energii tej po prostu potrzebuje do swojej pracy i chociaż stosunek zużytej energii elektrycznej do wytworzonej energii cieplnej wynosi od 1/3 do 1/6, to pompa ciepła nie będzie działać bez energii elektrycznej. To właśnie tutaj tworzona jest przestrzeń do współpracy obu systemów.
Pompa ciepła i instalacja fotowoltaiczna mogą stanowić połączenie, które znacząco zmniejsza Twoją zależność od dostawcy prądu, pozwala zaoszczędzić na kosztach prądu i w bardzo ciekawy sposób zwiększa Twoją niezależność. Jeśli oba systemy są optymalnie skoordynowane, można pokryć ponad 95% całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną do całorocznej pracy pompy ciepła i gospodarstwa domowego.
Prawidłowe ustawienie całego systemu jest kluczowe, ponieważ produkcja energii elektrycznej z systemów fotowoltaicznych osiąga maksimum latem, natomiast zużycie energii przez pompę ciepła latem jest minimalne i ogranicza się do przygotowania ciepłej wody lub okazjonalnego chłodzenia. Rozwiązaniem jest magazynowanie nadmiaru energii elektrycznej lub jej oddawanie.
Istnieją systemy, które są w stanie maksymalnie skoordynować pracę obu urządzeń, jednak z pewnością potrzebna będzie szczegółowa analiza i rozwiązanie szyte na miarę. Fotowoltaika i pompy ciepła, pompa ciepła z fotowoltaiką nie są tanimi zakupami, dlatego taka inwestycja powinna mieć rozsądny okres zwrotu.