Czy pompa ciepła się opłaca
Niezależnie od tego, czy budujesz dom, odnawiasz starszą nieruchomość, czy też chcesz zwiększyć komfort termiczny w swoim domu wakacyjnym lub na poddaszu, możesz także pomyśleć o basenie lub wannie z hydromasażem, która będzie częścią domu lub w jego pobliżu. Te i bardzo podobne tematy poruszają aktualne pytanie o inwestowanie w ogrzewanie pompą ciepła. Pompa ciepła czy warto zainwestować?
Wzrost cen energii jest już wyraźnie zauważalny, a rychłe wprowadzenie podatku od emisji CO2 ze spalania paliw kopalnych jeszcze bardziej uwydatnia potrzebę oszczędności w „produkcji ciepła”.
Pompa ciepła jest uważana za ciekawą alternatywę dla konwencjonalnych metod ogrzewania, takich jak paliwo stałe, gaz czy prąd, pod względem energetycznym i kosztowym. Choć do działania wymaga energii elektrycznej, „wytwarzanie ciepła” za pomocą pompy ciepła jest kilkukrotnie bardziej korzystne w porównaniu z tradycyjnymi metodami ogrzewania.
Konwencjonalna pompa ciepła może dostarczyć do systemu grzewczego od 4 do 6 kW energii cieplnej, zużywając 1 kW energii elektrycznej, co oznacza znaczną oszczędność energii sięgającą 75% dla przeciętnego gospodarstwa domowego. Ogrzewając kotłem elektrycznym, czyli energią elektryczną, pompa ciepła może zaoszczędzić około 2/3 całkowitego kosztu wytworzenia ciepła, a przy ogrzewaniu gazowym kotłem kondensacyjnym oszczędności mogą wynosić około połowę. Najmniejsze oszczędności pojawiają się przy ogrzewaniu drewnem, a przejście na pompę ciepła to raczej kwestia osobistych preferencji niż obniżenia kosztów ogrzewania.
Całkowita inwestycja w pompę ciepła obejmuje jednorazowe koszty zakupu i profesjonalnego montażu, a także koszty bieżące związane z regularną konserwacją i ewentualnym usuwaniem usterek. Jednakże koszty eksploatacji pompy ciepła są minimalne lub zerowe i zwykle stanowią jedynie koszt przeglądów w określonych odstępach czasu między przeglądami, określonymi przez producenta pompy ciepła. Porównując systemy ogrzewania pompami ciepła i gazowymi kotłami kondensacyjnymi w domu jednorodzinnym z czteroosobową rodziną i stratami ciepła około 6 kW, oszczędności inwestycyjne na korzyść pompy ciepła mogą wynieść ponad 2000 euro, a roczne oszczędności kosztów operacyjnych mieszczą się w trzycyfrowym przedziale euro.
Okres zwrotu inwestycji w pompę ciepła zależy od następujących czynników:
- ceny energii elektrycznej
- straty ciepła budynku
- wielkość ogrzewanego obszaru
- wydajność pompy ciepła
- liczba członków gospodarstwa domowego
- wymagania dotyczące ilości ciepłej wody
- wykorzystanie ewentualnej dotacji na zakup pompy ciepła
W zależności od tych czynników koszty zakupu pompy ciepła amortyzują się zwykle w okresie od 3 do 8 lat, co jest ciekawą inwestycją, biorąc pod uwagę żywotność pompy ciepła wynoszącą około 15 lat.
Jeśli więc powtórzymy pytanie: czy warto kupić pompę ciepła? Z pewnością nie jest to rozwiązanie dla każdego, ale odpowiedź brzmi jednoznacznie: TAK.