COP pompy ciepła - co to jest - lub wskazówka, która pomoże ci dokonać właściwego wyboru

Wybierając pompę ciepła, ważne jest, aby wiedzieć, jak wydajnie będzie ona działać i jak zwróci się inwestycja w jej zakup. Ponieważ praca każdej pompy ciepła wymaga również określonej ilości energii elektrycznej, za którą musimy zapłacić, bardzo ważna jest wartość jej wydajności. Sprawność pompy ciepła opisana jest tzw. COP (Coefficient of Performance) i wskazuje, ile energii cieplnej w kWh pompa ciepła może „wyprodukować”, zużywając 1 kWh energii elektrycznej. Im wyższa wartość COP, tym wydajniejsza jest pompa ciepła i tańsze wytwarzane ciepło. Przykładowo współczynnik COP wynoszący 4,5 oznacza, że ​​zużywając 1 kWh energii elektrycznej, pompa ciepła może wytworzyć 4,5 kWh ciepła, które dostarczane jest do systemu grzewczego.

Pompa ciepła COP = wyprodukowana energia cieplna (kWh) / energia elektryczna zużyta do produkcji ciepła (kWh)

COP jest współczynnikiem wydajności i zależy od temperatury zewnętrznej oraz temperatury wody na wyjściu pompy ciepła. Porównując pompy ciepła, należy zatem zwrócić uwagę nie tylko na wartość COP, ale także na temperaturę, w której został zmierzony. COP jest kluczową liczbą, która dostarcza jedynie informacji o wydajności sprężarki pompy ciepła i nie wskazuje wszystkich wartości wpływających na wydajność pompy ciepła.

Ze względu na często zmieniające się warunki rzeczywiste oraz w celu uzyskania pełniejszego wskaźnika efektywności pomp ciepła w ciągu roku stosuje się skrót

SCOP pompy ciepła = sezonowy współczynnik wydajności.

Wartość ta określa efektywność pompy ciepła w ciągu całego roku i uwzględnia zużycie wszystkich jej elementów. Uwzględnia wszystkie straty ciepła podczas transportu ciepła, jego uwalniania oraz podczas odszraniania jednostki zewnętrznej. Daje nam więc dokładniejsze informacje niż COP.

Wskaźnik wydajności pompy ciepła COP. Wydajność grzewcza.